Dom za stare „Altina“
Kontakt:
Adresa:
Telefoni: Radno vreme: Email: info@domzastarealtina.com Website: www.domzastarealtina.com
Detaljnije:
Hrana se priprema u moderno opremljenoj kuhinji, po HACCP standardima. Hrana je raznovrsna, zastupljene su sve vrste namirnica, i prilagođena je različitim zdravstvenim i drugim potrebama korisnika, a služi se u trpezarijama ili sobama. Osim standardnih, pripremaju se i dijetalni obroci, hrana za dijabetičare, miksirana hrana, za osobe koje imaju problem sa žvakanjem i gutanjem. Jelovnik se pravi u dogovoru sa nutricionistom i to na mesečnom nivou. Dnevno obezbeđujemo tri glavna obroka, i dve užine.
U domu Altina, naročita pažnja posvećuje se ovom segmentu. Svakodnevno se sprovodi jutarnja i večernja toaleta za nepokretne korisnike, a kupanje je jedanput nedeljno a po potrebi i češće, šišanje, friziranje i usluge pedikira planiraju se u dogovoru sa korisnikom. Za osobe muškog pola redovno brijanje, pranje i održavanje ličnog rublja, garderobe, posteljnog rublja i peškira obavlja se u domskoj vešernici a čišćenje podova u sobama je svakodnevno.
Fizikalna rehabilitacija se sprovodi svakodnevno, a u skladu sa medicinskim indikacijama, i u tome imamo značajne rezultate. Ovaj vid rehabilitacije se sprovodi posle različitih vrsta preloma i povreda, za vreme oporavka posle moždanog udara, kod nepokretnih i ostalih korisnika, radi održavanja kondicije. Naši fizioterapeuti koriste aparate novije generacije, i primenjuju:
• elektroterapiju
• magnetoterapiju
• ultrazvučnu terapiju
• kineziterapiju
Medicinsko osoblje brine o našim korisnicima 24h. Lekarske vizite su svakodnevne, a medicinske sestre sprovode propisanu terapiju (intra muskularnu, intra vensku, infuzionu terapiju), redovno kontrolišu vitalne funkcije (temperatura, pritisak, puls), previjanje, plasiranje katetera i druge intervencije. Položaj tela nepokretnih korisnika, menja se na 2 sata, svih 24h. U situacijama kada se naglo pogorša zdravstveno stanje korisnika, pozivamo ekipe hitne medicinske pomoći.
Dva puta nedeljno, program vodi edukovani terapeut. Tada naši korisnici, u opuštenoj i vedroj, grupnoj atmosferi, vežbaju, čitaju zanimljive tekstove, aforizme, recituju, pevaju, rešavaju zagonetke itd. Proslavljamo: Novu Godinu, crkvene praznike, krsne slave i rođendan svakog korisnika, a Dan doma Altina, pripremamo i proslavljamo zajedno sa našim korisnicima, njihovim porodicama i prijateljima.
Usluge radne terapije usmerene su na razvijanje, obnavljanje i održavanje motornih i kognitivno perceptivnih veština, a uključuje radnoterapijsku procenu, analizu i intervenciju. U tu svrhu organizuju se razne zabavne i društvene igre (karte, šah, domine, pikado), kreativne radionice, likovne i čitalačke i izrada ručnih radova. Sprovode se vežbe pamćenja, kroz rešavanje ukršenih reči, zagonetki, kao i šetnje i vežbe uz fizioterapeuta. Planiramo izlete, boravke u prirodi, a redovno pratimo i kulturna dešavanja u gradu. Koristimo prednosti koje pruža naša lokacija sa brojnim izletištima, pogodna su za zajednička druženja, šetnje, obilaske znamenitosti. Svakodnevno, naši korisnici provode vreme u prostranoj, uređenoj i namenski opremljenoj bašti, sa puno cveća i zelenila, šetaju, sede, druže se, čitaju knjige, novine a oni sa boljom kondicijom odšetaju i do obližnjeg manastira Fenek. Trudimo se, da se naši korisnici osećaju dobro, i žive kvalitetno, da imaju privatnost kada im je potrebna a društvo kada oni žele. Naša misija jeste, zadovoljan korisnik.
Prijem korisnika i pravljenje individualnog plana adaptacije (upoznavanje sa njihovim navikama, željama, potrebama i mogućnostima) na uslove života u domu, kroz individualni i grupni socioterapijski rad. Podsticanje optimalnih životnih potencijala i rad na prevazilaženju životnih teškoća, poštovanje individualnih razlika, rad na održavanju veza između korisnika i porodice, pomoć u ostvarivanju prava iz oblasti socijalne zaštite, kao i saradnja sa institucijama sistema.
Stručni tim doma za stare Altina čine: socijalni radnici, lekari, glavna medicinska sestra, medicinske sestre, fizioterapeuti, negovateljice i ostalo osoblje.
Posebno nam je važan društveni život članova naše porodice. Socijalni radnik i radni terapeut brinu o njihovom korisno utrošenom vremenu: obeležavaju se rođendani u saradnji sa porodicom, obeležavaju se krsne slave. Za stare osobe organizuju se kreativne radionice i grupe ( likovne, čitalačke, domaće radionice ….) izleti, posete pozorištima i dr. U domu proslavaljamo rođendane naših čalnova,u saradnji sa porodicom, obeležavamo krsne slave, i sada slobodno možemo da kažemo, tradicionalno organizujemo proslavu rođendana Doma kada sa našim prijateljima uživamo u predstavama, muzici, igri …. Trudimo se da našim članovima stvorimo prijatno okruženje, kako bi im u njihovom najzrelijem dobu omogućili kvalitetan život. Pri tome se trudimo da svako ima privatnost kada mu je potrebna, a društvo kada ga želi.
Dom Altina, čine sa dva namenski građena objekta, koja su na prvom spratu povezana prostranom zimskom baštom. Prostor je višenamenski, uredan, sa mnogo cveća, zelenila, opreme za sedenje i to je prijatno mesto za druženje i odmor. Svaki objekat ima ugrađen bešumni lift. U prizemlju A krila, nalazi se veliki dnevni boravak sa trpezarijom, prostor je funkionalno opremljen i uredan, a kroz ogromne prozore vidi se dvorište, sa fontanom i mnogo cveća, a na obližnjim zidovima, nalaze se naslikani murali, koji ostavljaju prijatan utisak. Želimo da naši korisnici imaju prijatan doživljaj u svakom trenutuku, da je sve oko njih veselo, životno i živopisno. Oni su zahvalni zbog toga, i s ponosom pokazuju svojoj porodici i prijateljima ambijent u kome provode vreme. U prizemlju je bar, gde se nude sokovi, voda, čaj i kafa a u blizini je i biblioteka. Ovaj prostor je zgodno mesto za međusobno druženje i susrete sa porodicama. Korisnici B krila imaju na raspolaganju dve trpezarije, koje su veoma lepo opremljene, uredne i prijatne za boravak i druženje. Objekat je opremljen protivpožarnom opremom, u skladu sa propisima koji regulišu ovu oblast, a posedujemo i agregat, u slučaju nestanka električne energije.